facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   11/12   3T V DIVADLE   19.00   VSTUPENKY

BRAŇO BAČO HOVORÍ O SEBE I SVOJEJ POSTAVE

11. 12. 2016

BRAŇO BAČO HOVORÍ O SEBE I SVOJEJ POSTAVE

 

 

 

 

„Smith and Wesson je hra o získaní sebaúcty a miesta na zemi.“

 


Intenzívne prípravy na druhú premiéru sezóny vstupujú do generálkového týždňa, v ktorom tvorivý tím doladí všetky detaily a dokončí technické úpravy.  Nová hra poskytla priestor dvom hercom a dvom herečkám žilinského divadla. Juliána Oľhová, Iveta Pagáčová, Michal Tomasy a Braňo Bačo formujú svoje postavy do premiérovej podoby, to je do okamihu ich zrodu, aby mohli začať žiť svoj život pre divákov v ďalšej a ďalšej repríze. Predstaviteľ Wessona, Braňo Bačo, je dlhoročným členom žilinského umeleckého súboru a preniesol na javisko široké spektrum charakterov a postáv, od naozaj „bizarnej“ babičky v hre Viliama Klimáčka Beat /každý má svoj rytmus/ až po cynického Svidrigajlova v Zločine a treste.  V hektickom období skúšok si našiel v prestávke čas, aby povedal niečo o sebe i pripravovanej hre.

Ste rodený Košičan, ale profesionálne ste zakotvili v žilinskom divadle, kde pôsobíte už šestnásť rokov a ste teda „tvárou“ tohto divadla. Aké boli pre Vás začiatky v Mestskom divadle Žilina?

Do mestského divadla som prišiel v období, keď sa v ňom hrávali predstavenia pre deti a mládež. Žilinu ako mesto som vôbec nepoznal a ani členov divadla, ktorí v tom čase pôsobili v divadle, ale časom som sa zžil s kolektívom aj s mestom. Zažil som aj prerod divadla a poviem to tak: bola to zaujímavá skúsenosť.

Ktorá z množstva divadelných postáv bola pre Vás svojim charakterom a obsahom najväčšou výzvou?

Pre mňa je zakaždým výzvou naučiť sa text a potom v čase a priestore ho znova  a znova vedieť vypovedať.

Spolupracovali ste s mnohými režisérmi. Aké je to, akceptovať a prenášať do tvorby postáv videnie, názor rôznych režisérov a pritom si zachovať i svoj vlastný herecký rukopis?

Herecký rukopis je asi niečo, čo je určené výrazovými prostriedkami, ktorými herec prirodzene disponuje, plus sa k nim dopracoval hereckou praxou. To sú mantinely, kde sa herec pohybuje. Je to veľmi príjemné, keď režíruje režisér s veľkou mierou empatie a pomáha mi tie mantinely rozširovať. Zároveň, veľmi ma priťahujú režiséri s vyhranenou estetikou. Rád sa zúčastňujem na práci, ktorá rozviruje pokojné vody.

Vynikajúco stvárňujete postavy v Dostojevského hrách -  Svidrigajlova v Zločine a treste a kapitána Lebiadkina v Besoch, ste v nich veľmi výrazný a presvedčivý. Aký je Váš názor na dostojevské témy z pohľadu dneška?

Moje prvé dotyky s Dostojevským boli také, že čítanie jeho kníh som považoval za dosiahnutie akejsi intelektuálnej úrovne, v ktorej som sa chcel vidieť. Zhodou okolností to bolo v čase, keď som prišiel do Žiliny a myslím, že to bol Idiot. (Predstavenie podľa Dojstojevského románu Idiot bolo o niekoľko rokov neskôr, s úspechom zinscenované aj v Mestskom divadle v hlavnej úlohe s Jankom Dobríkom) Našťastie jeho literatúra je taká mocná, že na takéto pohnútky čitateľ veľmi rýchlo zabúda a je živelne vtiahnutý do plnokrvného, psychologicky uveriteľného a vôbec nie banálneho príbehu. Je to vždy príbeh veľkej ľudskej vášne pre napredovanie. Tam zistíme , že sa ako ľudia v časovom posune oproti minulosti zásadne nelíšime. V tom je Dostojevského majstrovstvo, ktoré je stále moderné.

Mestské divadlo Žilina má pred sebou ďalšiu premiéru sezóny, hru Alessandra Baricca Smith&Wesson, kde hráte jedného z  hlavných protagonistov, „rybára“ Wessona. Čo si o Wessonovi myslíte?

Smith and Wesson je hra o získaní sebaúcty a miesta na zemi. Wesson  žije život, v ktorom bol do istého času mŕtvy a vonkajším pričinením je nútený ho začať žiť. Celé je to zabalené do akejsi rozprávky pre dospelých. Do Baricca.

Cítite sa pohodlne v tejto úlohe?

Cítiť sa pohodlne v roli je trochu nebezpečné. Lebo ak sa herec necíti pohodlne, divák vidí, že sa herec trápi a to nie je to, čo chceme. Naopak prílišné pohodlie znamená, že veľa pre tú postavu neurobil. Takže, kým môžem (počas skúšok) - tak sa trápim a verím, že trápenie čoskoro vystrieda radosť z hry.

Ste divadelný herec a máte za sebou skúsenosti s účinkovaním vo filmoch, televízii, dabingu. Nie každý však vie, že máte jedinečný vzťah k deťom a veľmi rád prinášate radosť cez rôzne aktivity práve im, ste otcom dvoch dcér...

Vzťah s mojimi deťmi je pre mňa intímna záležitosť . Chcel by som byť pre ne v rámci možností tým najlepším otcom a nie vždy sa mi to darí. Bojujem a nevzdávam sa. Dúfam, že to ani oni so mnou nevzdajú. 


Ďakujeme a prajeme Vám veľa hereckých úspechov!