facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   24/05   Zločin a trest   19.00   VSTUPENKY

Hudba sveta Žilina 2018

10. 03. 2018

Hudba sveta Žilina 2018

Tohtoročný line-up bude skutočne pestrý. V prvý deň festivalu sa sála Mestského divadla naplní folklórom pyrenejského polostrova, ktorého temperament, ale aj nostalgiu predvedú dve hudobné formácie.

Ako prvá to bude česká, prevažne ženská kapela s názvom BraAgas, ktorá má v obľube folklór z rôznych krajín sveta. V spojení s nepárnym metrom, spevnou melodikou a etnickými nástrojmi, prinesú zaujímavú hudobnú fúziu. V Žiline sa predvedú s hudbou nasiaknutou temperamentom pyrenejskej oblasti.

Vrcholom večera bude Flaco de Nerja Ensamble, kedy si publikum bude môcť vychutnať spojenie tradičného a moderného flamenca plného temperamentného rytmu, melancholických melódií a vášnivého tanca, ktoré vyjadrujú charakter južného Španielska – Andalúcie. Flaco, vlastným menom Branislav Krajčo, je rodák z Bratislavy no svojou originalitou, virtuozitou a majstrovským zvládnutím flamenco štýlu je aj v samotnom Španielsku začleňovaný medzi najlepších flamenco  gitaristov mladej generácie.

Pre všetkých milovníkov flamencovej hry, študentov alebo pedagógov hry na gitare bude pripravený hudobný workshop, ktorý povedie sám Flaco de Nerja dňa 15. marca o 15.00 v priestoroch Rosenfeldovho paláca. Vstup voľný.

Druhý deň festivalu, 16. marca, sa prenesieme bližšie k našim koreňom. V priestoroch Stanice Žilina – Záriečie sa predstaví Rusín Čendeš Orchestra – slovenská kapela z východného Slovenska špecializujúca sa na energickú fúziu rusínskej, balkánskej, židovskej, rómskej hudby, jazzu a iných žánrov.

Cimbálovú párty zavŕši maďarská kapela Cimbaliband. Je to živelná kozmopolitná kapela, ktorej členovia majú chorvátske, maďarsko-nemecké, či rómske korene. Ich hudobné vzdelanie a minulosť nie je o nič chudobnejšia. Pôsobili ako jazzoví, folklórni, dokonca rock&rolloví hráči, čo sa v pozitívnom odzrkadlilo na ich súčasnej syntéze hudobných štýlov, kde má vždy vedúce postavenie medzi nástrojmi cimbal.

Tieto večery sľubujúce južanský temperament i živelnú tancovačku však nie sú všetko!

Tento rok sa festival rozrastie o tretí deň koncertov, ktorý po mesačnej prestávke prinesie dňa 17. apríla do Žilinského Domu odborov balkánsku dychovku. Obľúbená domáca kapela Balkansambel, známa aj v zahraničí, sa nedala dlho presviedčať a pristúpila na multižánrový projekt žilinského folklórneho súboru Rozsutec „Len tak“. Veď prečo len tak  nespojiť dve príťažlivé telesá a neukázať divákom nezvyčajné spojenie rôznych štýlov a žánrov? Pružným balkánskym  rytmom neodolá azda nikto. A neodolali im ani Rozsutčiari.

O jedinečný záver festivalu sa postarajú hviezdy balkánskej dychovky, rumunská kapela Fanfare Ciocarlia. Už vyše 20 rokov prinášajú fanúšikom z celého sveta špecifický dravý rumunský folklór, ktorý nenechá nikoho sedieť na stoličkách.

Nenechajte si preto ujsť túto hudobnú exkurziu do sveta world music.