facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   17/01   Ilúzie   19.00   VSTUPENKY

ÍDOMENEUS V SÚŤAŽI O CENY FESTIVALU NOVÁ DRÁMA

16. 02. 2017

ÍDOMENEUS V SÚŤAŽI O CENY FESTIVALU NOVÁ DRÁMA

 

Dramaturgická rada (v zložení Martina Ulmanová, Elena Knopová a Milo Juráni) uzavrela výber titulov pre 13. ročník festivalu Nová dráma/New Drama, ktorý sa uskutoční v dňoch 9.- 13. mája 2017. Po vzhliadnutí približne 50 divadelných inscenácii súčasnej slovenskej a svetovej drámy padlo rozhodnutie, že o ceny Novej drámy sa bude uchádzať 9 hier, ktoré uviedli profesionálne divadlá v Bratislave, Martine, Nitre, Prešove a v Žiline. Mestské divadlo Žilina sa bude prezentovať vo finálovej deviatke s hrou Ídomeneus, ktorú uviedlo v premiére v marci minulého roka.


Autorom hry Ídomeneus je v súčasnosti najviac hrávaný žijúci dramatik píšuci po nemecky, Roland Schimmelpfennig.  Je autorom vyše tridsiatich textov pre divadlo a jeho hry sa hrajú v 40 krajinách po celom svete. Jeho tvorba bola počas niekoľkých divadelných sezón postupne predstavená aj divákom žilinského divadla. Hry Žena z minulosti, Push-up 1-3, SEČ (stredoeurópsky čas) boli inscenované postupne od roku 2009 a pod všetky sa režijne podpísal umelecký šéf divadla Eduard Kudláč, pre ktorého je Roland Schimmelpfennig jedným z jeho obľúbených autorov. V uplynulej sezóne 2015/2016 predstavilo Mestské divadlo Žilina ďalšiu z jeho hier, ÍDOMENEUS, pričom režijnú taktovku opäť prevzal Eduard Kudláč. Námetom hry je klasický antický mýtus o Ídomeneovi, krétskom kráľovi, ktorý sa po rokoch vracia domov z víťaznej trójskej vojny. Zastihne ho búrka a on, aby prežil, prisľúbil obetovať prvú živú bytosť, ktorú na domovskom brehu stretne. Keď vystúpil na breh, prvého koho uvidel, bol jeho vlastný syn, ktorý ho prišiel privítať. Ídomeneov príbeh je tu prerozprávaný skupinou osôb, akoby antickým chórom, avšak z pohľadu súčasníka, dnešným jazykom bez prílišného pátosu, sústredeným viac na význam ako na ornamenty. Text nie je klasicky členený medzi postavy, ktoré vystupujú v  dramatických situáciách. Jednotlivé repliky sú častokrát krátke, ich striedanie je niekedy viac podriadené dynamike textu ako racionálnej logike. Rôzne varianty a nuansy príbehu, ktoré sa polyfonicky rozvíjajú po zložení Ídomeneovho sľubu, presahuje univerzálna etická otázka: čoho je hodný ľudský život? Pre Schimmelpfenniga je dramatický text východiskom a zároveň ústredným bodom divadelného predstavenia, vyvinul svoju vlastnú formu naratívneho divadla, ktoré je zvyčajne štruktúrované ako koláž a pravidelne obsahuje surreálne alebo fantastické prvky. Vo svojich textoch sa vzdáva tradičného pevného spojenia herca s postavou, jednotliví predstavitelia neustále vystupujú zo svojich úloh, aby ich publiku popisovali, komentovali alebo si ich zamieňali.

 

Hru ÍDOMENEUS môžete najbližšie vidieť v Mestskom divadle Žilina v utorok 21. februára 2017 o 19.00 hod. vo Veľkej sále divadla.