facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   15/04   Neznesiteľne dlhé objatia   19.00   VSTUPENKY

Vedľajšie účinky v súťaži Festivalu Nová Dráma

08. 04. 2019

Vedľajšie účinky v súťaži Festivalu Nová Dráma

Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2019 uzavrela výber inscenácií do súťažného programu. Rada vyberala zo 66 inscenácií súčasných dramatických textov v profesionálnych divadlách na Slovensku, ktoré mali premiéru v období od 1. februára 2018 do 31. januára 2019. Do hlavného programu vybrala dramaturgická rada 10 súťažných inscenácií. Mestské divadlo Žilina sa bude prezentovať vo finálovej desiatke s hrou Vedľajšie účinky, ktorú uviedlo v premiére v novembri minulého roka.

Najbližšie si môžete hru Vedľajšie účinky pozrieť v Mestskom divadle Žilina v sobotu 13. apríla o 19:00 hod.

http://divadlozilina.eu/vedlajsie-ucinky/


Autorkou hry Vedľajšie účinky je výnimočná britská súčasná autorka Lucy Prebble. Hra VEDĽAJŠIE ÚČINKY je drámou o ambíciách a etike medicíny a ľudskej odvahe cítiť niečo skutočné. Divadelnú hru Vedľajšie účinky uviedlo Mestské divadlo Žilina v réžii Michaela Vyskočániho 3. novembra 2018.

Študentka Connie a mladý cestovateľ Tristan sa stretávajú ako dobrovoľníci pri testovaní nového druhu antidepresív. Lekári zvyšujú dávky liekov a vzťah Connie a Tristana prerastá do niečoho väčšieho a prekvapivo intenzívneho. Zbližujú sa a stávajú spiklencami v drobných únikoch z prísneho režimu nemocnice. Všetko by vyzeralo ako začiatok krásneho vzťahu, no vzplanutie dvoch mladých ľudí je lekármi považované len za vítaný vedľajší účinok nového lieku. Pochybnosti postupne nahlodávajú aj Connie a Tristana. Ani informácia, že jeden z nich dostáva placebo, situáciu nerieši. Práve naopak. Experiment začína narážať na hranice lekárskej vedy a krízu vedúcej lekárky. Sú city len predvídateľnou chemickou reakciou? Poznáme naše vlastné emócie?
Divadelná hra Vedľajšie účinky získala vo Veľkej Británii v roku 2012 ocenenie za najlepšiu hru ( The Critics' Circle Award for Best Play).


preklad MARTIN ONDRISKA / dramaturgia LENKA GARAJOVÁ / scéna ZUZANA HUDÁKOVÁ/ kostýmy ĽUDMILA BUBÁNOVÁ/ videoart plutoon/ réžia MICHAEL VYSKOČÁNI

účinkujú I. KUBÁČKOVÁ, J. DOBRÍK, A. NOVÁKOVÁ, D. UZSÁK