facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   19/09   A je tu zas   19.00   VSTUPENKY

BEZZUBATÁ

BEZZUBATÁ

TEXT    Miklós Forgács   RÉŽIA    Eduard Kudláč

ONLINE PREDAJ

08/10 ŠTVRTOK 19.00 veľká sála 10 €  VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

Mladá žena sa zobudí bez horných rezákov. Spomienky má matné. Bola ženou s neodolateľným úsmevom a prchkou povahou. Asi bola Smrť. Kto je ona? Kto je Smrť? Začína sa sureálno-bizarno-melancholické road-movie, cestovanie priestorom a časom, vnútornými a vonkajšími svetmi. Začína sa putovanie po zubárskych ambulanciách. Pátranie po sebe. Možno Smrť je po smrti. Čo robí Smrť na onom svete? Kto urobí z Bezzubatej opäť Zubatú? Inscenácia ponúka zábavno paranoidné odpovede na príjemne znepokojivé otázky. Alebo naopak. Variácie na zmätenosť.

Dramatik, dramaturg a režisér Miklós Forgács sa do Mestského divadla Žilina vracia po 20 rokoch, kedy rovnako spolupracoval s režisérom Eduardom Kudláčom. Pre Mestské divadlo Žilina napísal jedenásť fragmentárnych obrazov, v ktorých sledujeme príbeh Smrti a jedenástich neustále meniacich sa postáv s neistou identitou. Dielo Miklósa Forgácsa by sa dalo nazvať aj veľkým maliarskym plátnom s množstvom hmýriacich sa postáv, zvierat či vecí. Akonáhle na jedno z nich upriamime pozornosť, zistíme, že každé z nich má svoj príbeh a dôležitý význam pre celý obraz. Forgács do svojho textu zašifroval mnohé povery, mýty alebo menej známe bizarné fakty, ktoré nás nútia pátrať po významoch.


MIKLÓS FORGÁCS (*1973)

Vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave pod vedením profesora Ľubomíra Vajdičku. Patrí k dvojjazyčným autorom, pretože tvorí vo svojej materinskej maďarčine a aj v slovenčine. Jeho rozhlasové hry Tí samodruhí a Beštia bar uviedli v Slovenskom rozhlase, monodrámu Potat(a)o predstavili v rámci projektu Middentity na festivale Divadelná Nitra. Hru Krajina nepokosených lúk napísal pod pseudonymom Mikuláš Hoblina Šahanský a naštudovala to režisérka Iveta Ditte Jurčová v Divadle Potôň. V minulosti niekoľko rokov pôsobil ako novinár a od roku 2012 je dramaturgom Divadla Thália v Košiciach. Venuje sa aj prekladu hier súčasných slovenských autorov do maďarčiny (Zuzana Ferencová, Anton Medowits, Michaela Zakuťanská, Tomáš Horváth).

 

 

 

 

 

 

Dĺžka predstavenia: 60 minút bez prestávky.

Inscenácia je vhodná pre divákov od 15 rokov.

Premiéra: 14. 12. 2019


OSOBY A OBSADENIE

 Eva Mores
 Dávid Uzsák
 Boris Zachar
 Iveta Pagáčová
 Michal Koleják
 Michal Tomasy
 Tajna Peršić
 Barbora Švidraňová
 Ján Dobrík
 Ada Juhásová
 Braňo Bačo
 Kristína Sihelská

REALIZAČNÝ TÍM

Výprava:Eva Kudláčová Rácová
Dramaturgia:Martin Gazdík
Asistentka réžie:Anna Šoltýsová
Hudba:Peter Machajdík
Réžia:Eduard Kudláč

VIZUÁLVIDEO

FOTOGALÉRIA


BEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁBEZZUBATÁ

PARTNERI


Nadácia Tatra banky