facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   03/12   Sám sebe sám   18.00   VSTUPENKY

HEY! Slováci

HEY! Slováci

RÉŽIA    Pavol Viecha   Tomáš Procházka   Anna Šoltýsová

10/12 ŠTVRTOK 19.00 štúdio 10 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

Tri tvorivé tandemy Pavla Viechu, Tomáša Procházku a Anny Šoltýsovej vytvoria počas jedného mesiaca malé kreatívne laboratóriá. Tri rôzne prístupy k téme inakosti. Tri jednoaktovky v jeden večer na jednom javisku. Prečo inakosť naháňa mnohým z nás hrôzu, znechutenie a pocit ohrozenia? Prečo máme tendenciu určovať, ktorá inakosť je v poriadku, a ktorú treba zrovnať s priemerom? Akým spôsobom vieme premýšľať o téme inakosti, s ktorou sa stretávame každý deň?

Anna Šoltýsová pochádza z Michaloviec. Absolvovala divadelnú réžiu pod vedením Matúša Oľhu na Akadémií Umení v Banskej Bystrici a od roku 2018 pôsobí v Spišskom divadle. V Mestskom divadle Žilina sa podieľala na viacerých inscenáciách ako asistentka réžie. Počas projektu Hey! Slováci spolupracovala so študentkou scenáristiky na Filmovej fakulte Ginou Biarincovou a s Danielou Brezániovou, študentkou dramaturgie na Divadelnej fakulte VŠMU. Inšpirovali sa pnutím medzi postojmi tradičnej a netradičnej rodiny. Prichádzajú s príbehom dvoch súrodencov vychovaných v tradičnom prostredí, ktorí budú konfrontovaní s novými postojmi. Ako sa budú meniť ich vzťahy a názory? A vôbec existuje tradičná alebo netradičná rodina? Nie sú to len ostro vymedzujúce nálepky?

Pavol Viecha sa síce narodil v Žiline, ale vyrastal a aj žije v Bratislave. Absolvoval divadelnú réžiu pod vedením prof. Vajdičku na VŠMU a momentálne pokračuje v doktorandskom štúdiu. Počas štúdia sa podieľal na výnimočnom autorskom projekte Faust, ktorý spájal divadelnú a bábkarskú fakultu, alebo spolupracoval s Divadlom Zrakáč (Umelecký projekt nevidiacich, slabozrakých a vidiacich hercov) na inscenácii Ste medzi nami v Modrom salóne SND. Pavol Viecha počas projektu Hey! Slováci spolupracoval s Matejom Feldbauerom, ktorý študoval réžiu na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU. Ako dvojica už spolupracovali aj na iných autorských inscenáciách. V tomto projekte sa nesnažili skúmať problém inakosti globálne - prečo nám prekážajú ľudia z iných kultúr. Ale práve naopak. Zaujíma ich, prečo nám prekážajú ľudia z vedľajšej dediny. Ich prvou inšpiráciou bol fenomén bitiek na dedinských zábavách a neznášanlivosť v rámci rôznych dedín z jedného regiónu.

Tomáš Procházka pochádza z Bratislavy, kde aj absolvoval divadelnú réžiu a dramaturgiu v ročníku Ľubomíra Vajdičku a Jána Štrbáka na VŠMU. Debutujúcou scénou bolo preňho Mestské divadlo Žilina a slovenské premiéry textov Jean Luc Lagarcea - Som doma a čakám, že príde dážď a Zimná cesta od Elfriede Jelinek. Naposledy žilinské divadlo uviedlo v jeho réžií dramatizáciu diela Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen. Režisér sa tentokrát rozhodol s jeho hereckými kolegami spracovať skutočný príbeh, ktorý veľmi poznačil komunitu LGBTI a týka sa dedičského práva pri partneroch rovnakého pohlavia. Inscenáciu venuje pamiatke svojho dobrého priateľa a zároveň ňou chce prakticky poukázať na to, ako taká základná vec ako registrované partnerstvá môžu ľuďom v jeho komunite uľahčiť život.

KOLEKTÍV
NA MÔJ OBRAZ
Námet: Gina Biarincová
Dramaturgia: Daniela Brezániová
Réžia: Anna Šoltýsová
Účinkujú: Ada Juhásová, Kristína Sihelská, Braňo Bačo

MATEJ FELDBAUER A KOL.
CESTA DO STREDU DUŠE
Dramaturgia: Matej Feldbauer
Réžia: Pavol Viecha
Účinkujú: Ján Dobrík, Tajna Peršić, Michal Tomasy

TOMÁŠ PROCHÁZKA A KOL.
REQUIEM PRE PRIATEĽA
Réžia: Tomáš Procházka
Účinkujú: Iveta Pagáčová, Michal Koleják

Dramaturgia celého autorského projektu: Daniela Brezániová


Dĺžka predstavenia: 65 minút bez prestávky. Inscenácia je vhodná pre divákov od 15 rokov.

V inscenácii sa používa stroboskop – blikavé svetlo, ktoré môže mať na ľudí citlivých na svetlo nepriaznivý vplyv.  

Premiéra: 07. 02. 2020


OSOBY A OBSADENIE

 Tajna Peršić
 Ján Dobrík
 Michal Tomasy
 Ada Juhásová
 Kristína Sihelská
 Braňo Bačo
 Iveta Pagáčová
 Michal Koleják

VIZUÁLVIDEOFOTOGALÉRIA


HEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! SlováciHEY! Slováci