Stret generácií môže byť medzigeneračným dialógom, ale aj tvrdým stretom odlišných pohľadov na život a hodnoty. Snahou nadviazať organické vzťahy vo virtuálnej realite. Túžbou po ľudskom teple. Ľahostajnosť voči realite a únik z nej už nie je viac únikom do vlastnej samoty a prírody, ale únikom do technosféry.
Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti v roku 2030 vo viacgeneračnej rodine. Matka Gala pracuje ako správkyňa online účtov mŕtvych ľudí a túži sa stať celebritnou ceremoniárkou posmrtného života. Z otca Krištofa, ktorý riadi bezpilotné autá, sa stáva navádzač vojenských dronov. Komunikácia s deťmi viazne a odohráva sa viac vo virtuálnej rovine. Pohladenie matky je pohladenie račím klepetom, ktoré z jej ruky vzniklo organickým spojením s mobilom, ktorý má neustále v ruke. Stará babička Alma, o ktorú sa stará ukrajinská opatrovateľka Anastázia, už nemá viac autoritu a sediac v kúte poodhaľuje tajomstvo života svojej vnučke Amálke. Život, nielen vlastný, nie je cestou, ale prostriedkom k naplneniu egoistických túžob a predstáv o instantnom instagramovom obraze o rodine. Ostatní sú tu pre nás, len aby každý mohol byť viac sám pre seba a každý je vo svojom bytí sám.
Text na telo súboru napísala jedna z najmladšej generácie slovenských dramatikov a dramatičiek, spoluzakladateľka nezávislého Prešovského národného divadla, Michaela Zakuťanská. Uvedieme ho v réžii českého dramatika a režiséra Jiřího Pokorného, ktorého dramatické texty aj inscenácie sú označované za prvú vlnu coolness v Čechách.
Michaela Zakuťanská (*1987)
Je považovaná za autorku s originálnym štýlom a nekompromisným, no humorne ladeným pohľadom na súčasný svet v spoločenských súvislostiach. Spoluzakladateľka Prešovského národného divadla (PND, 2013) sa v súčasnosti venuje najmä divadelnej, seriálovej a rozhlasovej dramatickej tvorbe. Živelnosť prešovskej nátury, bytostný intelektuálny punk a súčasný jazyk (živý i dramatický) vytvára z jej textov originálne generačné výpovede. Do slovenského literárneho priestoru vstúpila básňami a kratšími prózami uverejňovanými na internetových autorských a tvorivých fórach. Počas vysokoškolských štúdií (dramaturgia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave) sa prihlásila do súťaže DRÁMA 2007. Jej hra Havaj získala druhé miesto a v roku 2011 ju inscenovalo Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove. Ďalšími hrami uvedenými na slovenských javiskách boli Mňa kedy’s (2010, Štúdio 12 Bratislava), Salto Mor tale (Kombat) (2011, Štúdio 12 Bratislava a 2012, VAT Teater Tallinn, spoluautorka – Kristiina Jalasto) – obe hry pre mládež a Jánošík 00 7 (2012, Mestské divadlo Žilina). V roku 2013 spoluzakladala Prešovské národné divadlo (PND). Ako dvorná dramatička vytvorila pre PND šesť hier – Single radicals (2013), Kindervajco (2015), Good place to die (2015), Deň, keď zomrel Gott (2017), Cesta hrdinov (2018) a Jahodové polia (2019). Hra Single radicals bola uvedená v zahraničných divadlách – Váci Duna kanyar Színház, Maďarsko (2015) a Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn, Poľsko (2016). Je autorkou textu pre multižánrovú inscenáciu Brave new life (Tabačka Košice – Cooltour Ostrava, 2020) a niekoľkých dramatizácií slovenskej i svetovej literárnej klasiky. Autorsky spolupracuje so Slovenským rozhlasom RTVS (rozhlasové hry, minidrámy, adaptácie divadelných hier, dramatizácie klasických diel) a Mall.tv (seriál Kavej). Pôsobí ako lektorka dielní tvorivého písania pre mládež v rámci projektu Divadelného ústavu Dramaticky mladí.
136. premiéra v Mestkom divadle Žilina.
Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Herecké obsadenie
Realizačný tím
- Text Michaela Zakuťanská
- Dramaturgia Martin Gazdík
- Scéna Petr Novák
- Kostýmy Jana Hauskrechtová
- Hudba Michal Novinski
- Réžia Jiří Pokorný