facebook Newsletter Kontakt
<>   HRÁME   14/11   Neznesiteľne dlhé objatia   19.00   VSTUPENKY

Žltá čiara

Žltá čiara

TEXT    Juli Zeh    Charlotte Roos   RÉŽIA    Eduard Kudláč

28/11 ŠTVRTOK 19.00 veľká sála 10 € / 12 € VSTUPENKY ONLINE PREDAJ

Obyčajný africký rybár sa v dôsledku nehody ocitne na pobreží Európy. Na čln, v ktorom sa vydal na ryby, padla z čistého neba krava a čln dolámala. Prísnu pobrežnú stráž však toto absurdné vysvetlenie nezaujíma a pristupujú k stroskotanému rybárovi ako k utečencovi a potenciálnemu teroristovi. Neveria, že by sa rád vrátil do svojho rodného zálivu. Každý chce predsa zakotviť v bezpečnej a konzumom presýtenej Európe. Motív záhadnej nehody sa postupne preplieta ďalšími scénami a príbehmi rozmanitých postáv. Umelkyňa sa nechá zavrieť do klietky a vydražiť, aby podporila líbyjských povstalcov, zatiaľ čo vlastne podporuje zbrojný priemysel úplne iného štátu. Grafik len tak pre zábavu prekračuje bezpečnostné čiary na letisku, až v hysterickom záchvate pochopí, že je neslobodný a musí konať. Manažér chovu kráv prednáša o demokratizácií a individualizácii stáda, zatiaľ čo egyptskí povstalci bojujú za ich predstavu európskej slobody. A na all inclusive dovolenke váš luxus siaha len po múr hotela.

Satirická komédia o neviditeľných mechanizmoch bezpečnostnej politiky. O tom, koľko slobody sme ochotní obetovať v mene bezpečia a najmä o tom, že „tam, kde začína sloboda jedného, končí sloboda druhého.“ Žltá čiara symbolizuje fiktívne hranice, ktoré sme si vytýčili ako záruku bezpečnosti. Neustále sa pohybujeme v reálne znázornených alebo vnútorne prežívaných hraniciach. Práve nastolením tragikomického, až absurdného príbehu sa autorkám podarilo posunúť vážne témy ako falošný humanizmus, strach z terorizmu, konformizmus, konzum či zvyšovanie efektivity do satirickej roviny.
 

Premiéra: 30. 03. 2019


OSOBY A OBSADENIE

Paul :Ján Dobrík
Helene:Ivana Kubáčková
Clara:Iveta Pagáčová
Frontex- úradník agentúry, Staviteľ plotu :Boris Zachar
Tlmočníčka:Anna Nováková
Aš-Šamich:Braňo Bačo
Mecénka, Pracovníčka bezpečnosti letovej prevádzky:Tajna Peršić
Mecénka, Pracovníčka bezpečnosti letovej prevádzky:Kristína Sihelská
Aukcionár, Aktivista za ľudské práva, Mubarak:Michal Tomasy
Pracovník bezpečnostnej služby, Advokát, Pilot :Michal Koleják
Manažér stáda (Poľnohospodársky manažér):Dávid Uzsák

REALIZAČNÝ TÍM

Preklad:Martina Vannayová
Scéna a kostýmy:Eva Kudláčová Rácová
Hudba:Martin Burlas
Dramaturgia:Martin Gazdík
Réžia:Eduard Kudláč

FOTOGALÉRIA


Žltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiaraŽltá čiara