facebook Newsletter Kontakt

PRIPRAVUJEME

28. SEZÓNA MESTSKÉHO DIVADLA ŽILINA
HEY! SLOVÁCI

Predstavme si, že neexistuje žiadne vybočenie zo šablóny. Žijeme v akejsi šedej a nudnej dystopii, kde vládne totalita, uniformita, unifikovanosť a ordinárnosť. Každý odklon od normálu, každá rozmanitosť sa prísne trestá. Neznesiteľná predstava. A vôbec nie tak úplne vzdialená realite, ktorú sme žili pred 30 rokmi. 28. sezónu Mestského divadla Žilina sme nazvali HEY! SLOVÁCI. Bude pôvodná a slovenská. Bude klásť znepokojivé otázky. Bude oslavou slobody ako zásadnej hodnoty Novembra 1989.


Miklós Forgács BEZZUBATÁ
réžia Eduard Kudláč
svetová premiéra 14. decembra 2019 vo Veľkej sále

Mladá žena sa zobudí bez horných rezákov. Spomienky má matné. Bola ženou s neodolateľným úsmevom a prchkou povahou. Asi bola Smrť a je s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná. Kto je ona? Kto je Smrť? Kto je otec? Začína sa sureálno-bizarno-melancholické road-movie, cestovanie priestorom a časom, vnútornými a vonkajšími svetmi. Začína sa putovanie po zubárskych ambulanciách. Pátranie po sebe. Možno Smrť je po smrti. Čo robí Smrť na onom svete? Dá sa po smrti priviesť na (druhý) svet nový život? Kto urobí z Bezzubatej opäť Zubatú? Dramatik a interný dramaturg Divadla Thália v Košiciach Miklós Forgács ponúka zábavno paranoidné odpovede na príjemne znepokojivé otázky. Alebo naopak. Variácie na zmätenosť. V réžii umeleckého šéfa divadla Eduarda Kudláča.

Pavol Viecha, Tomáš Procházka, Anna Šoltýsová HEY! SLOVÁCI
réžia Pavol Viecha, Tomáš Procházka, Anna Šoltýsová
svetová premiéra 8. februára 2020 v Štúdiu

Počas jedného mesiaca budú dvaja mladí režiséri Pavol Viecha a Tomáš Procházka a ich mladá kolegyňa Anna Šoltýsová postavení pred výzvu napísať a zinscenovať tri krátke jednoaktovky na tému inakosti. Prečo inakosť naháňa v mnohých z nás hrôzu, znechutenie a pocit ohrozenia? Prečo máme tendenciu určovať, ktorá inakosť je v poriadku, a ktorú treba zrovnať s priemerom? Kde je hranica, za ktorú odmietame ísť a prečo? Tri miniinscenácie, ktoré sa pokúsia nerobiť v rozdielnosti rozdiely. Pretože rozdielnosť a pestrosť je prirodzená a potrebná. Jeden z troch námetov, ktorý bude najviac rezonovať, uvedieme v ďalšej sezóne ako samostatnú inscenáciu.

Michaela Zakuťanská SÁM SEBE SÁM (pracovný názov)
réžia Jiří Pokorný
svetová premiéra 20. júna 2020 vo Veľkej sále

Stret generácií môže byť medzigeneračným dialógom, ale aj tvrdým stretom odlišných pohľadov na život a hodnoty. Snahou nadviazať organické vzťahy vo virtuálnej realite. Túžbou po ľudskom teple. Bojom s vlastnou pohodlnosťou, dopamínovou rýchlosťou sebauspokojenia. Ľahostajnosť voči realite a únik z nej už nie je viac únikom do vlastnej samoty a prírody, ale únikom do technosféry. Text na telo nášho súboru píše jedna z najmladšej generácie slovenských dramatikov a dramatičiek, spoluzakladateľka nezávislého Prešovského národného divadla, Michaela Zakuťanská. Uvedieme ho v réžii českého dramatika a režiséra Jiřího Pokorného, ktorého dramatické texty aj inscenácie sú označované za prvú vlnu coolness v Čechách.


A ešte malé vybočenie hneď na úvod sezóny. Renomovaný nemecký dramatik Roland Schimmelpfennig sa už piatykrát vracia na žilinské dosky. Po inscenáciách hier Žena z minulosti, Push up 1-3, SEČ a Ídomeneus uvedieme slovenskú premiéru jeho hry Deň, keď som ja už viac nebol ja v réžii Eduarda Kudláča. Hra mala len nedávno, v januári 2018, premiéru v divadle Deutschestheater v Berlíne.

Roland Schimmelpfennig DEŇ, KEĎ SOM JA UŽ VIAC NEBOL JA
réžia Eduard Kudláč
slovenská premiéra 2. novembra 2019 vo Veľkej sále

Bežná rodina a jej bežné ráno. Rodičia a dve deti. Zobudiť sa, vypiť kávu, bozkať deti, ženu, odísť do práce. Večer je ale všetko inak. Muž sa vracia domov, ale zároveň už sedí v kuchyni. Muži na seba hľadia, nikoho to neprekvapí. Nikoho neprekvapí ani druhá Žena. Dvojníci však robia veci inak. Možno tak, ako postavy vždy chceli. Rodina sa mení a otriasa, začína hra nových identít a nových príležitostí. Zrazu je rodinný život uvoľnenejší a veselší. Dvojníci spia nahí a nenávidený smrek na záhrade skrátka vypília. Rovnako ako identity postáv, prelínajú a prekrývajú sa aj časové roviny rozprávania. Hra o magickej premene každodennosti a bolestivých túžbach, ktoré v nej skrývame. Kam sme ochotní vykročiť, aby sme spoznali naše vlastné ja? A máme ho vôbec radi?