Ako ukážeš prítomnosť rukami

Dnes o 18:30 vás pozývame na večer venovaný prezentácii novej knihy výtvarníčok Dany Tomečkovej, Simony Gottierovej Martiny Mäsiarovej. Ich dielo Ako ukážeš prítomnosť rukami oslavuje autenticitu tvorenia a približuje nám svet výtvarného umenia. Autorkami sú trojica vizuálnych umelkýň pôsobiacich pod názvom 1+1+1+1=1. Ale kto je tou štvrtou jednotkou v rovnici? Dozviete sa to už dnes počas prezentácie tohto výnimočného projektu a rovnako budete mať možnosť si v tento večer knihu Ako ukážeš prítomnosť rukami aj zakúpiť.

Všetky tri autorky sú absolventkami Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (Katedry maliarstva a Katedry úžitkového umenia) a spolupracujú od roku 2017. Ich projekt 1+1+1+1=1 zahŕňa prvky výtvarného, performatívneho a každodenného umenia. Jeho základom je prieskum vzťahu medzi človekom, miestom a zážitkom. Simona, Martina  a Dana sa venujú „efemérnemu”, ktoré existuje len v prítomnosti. Ich záujem sa sústreďuje na perspektívu diváka, ktorý je účastný situácie. Pracujú s pocitom intímnej blízkosti, sú otvorené možnosti jej zdieľania a je pre nich dôležitá živá a krehká forma. Kniha je výsledkom ich spoločného úsilia a snahy vyjadriť autentický výraz.

Ako ukážeš prítomnosť rukami je reflexiou ich prvej spoločnej výstavy v Galérii Medium počas januára a februára 2019. Obsahuje textový materiál, ktorý prirodzene vznikol v priebehu tvorby a aj komentáre umelkýň, ktoré spätným pohľadom reflektujú ich skúsenosti z výstavy. Okrem toho kniha zahŕňa aj odpovede niekoľkých návštevníkov výstavy na otázku: „Čo to pre teba bolo?” Týmto spôsobom kniha poskytuje široký a hlboký pohľad na tvorivý proces a zážitok z umenia, čo ju robí fascinujúcim záznamom kreatívneho a reflektívneho aktu.

Ďalšie články

aktualita ponuka
marec aktualita