Soft boiled

Už dnes o 18:00 vás pozývame na stretnutie s výtvarníčkou a spisovateľkou Katarínou Poliačikovou, ktorá sa cíti ako doma v Lisabone aj v New Yorku. Vo svojej práci prepája fotografiu, video, performance a text s cieľom skúmať rôzne spôsoby rozprávania a výpovede. Zaujímajú ju témy ako čas, pamäť, spájanie osobných a vedeckých príbehov, dialóg intímneho s univerzálnym. Verí, že rozprávanie príbehov je ten najstarší zakorenený spôsob, ako sa spojiť s ostatnými, ale aj so sebou samým. Umelecké dielo vníma ako nástroj na prehĺbenie pozornosti, zvedavosti a empatie.

Jej práce boli predstavené v rôznych častiach Európy, ale aj v zámorí New Yorku. Zúčastnila sa mnohých rezidenčných programov. Od roku 2011 je jej práca zastupovaná galériou Jiřího Švestku. Vytvorila sólovú výstavu Pamiatky ohňa v Múzeu prírodných vied a vedy v Lisabone (2019). Jednou z jej najnovších publikácií je kniha s názvom Deň spájajúca fotografie a eseje. Objednali si ju Bratislavská mestská galéria pri príležitosti jej 60. výročia. Katarína Poliačiková píše aj svoj pravidelný newsletter s názvom Soft boiledkde zverejňuje krátke osobné eseje o skúsenostiach so svetom a so snahou o „pomalú zvedavosť”.

Soft boiled 118 — Domov
Držať (stále teplé) kuracie vajce v chladné zimné ráno je jednou z najlepších vecí, ktoré sa mi stali v januári. Zima je tiež časom, kedy sa staráme o naše zásadné rany. A napísala som svoj posledný newsletter o tom, ako som príliš skoro stratila svoj prvý domov: Domov je básnický a politický zároveň.
(Zdroj: instagram Kataríny Poliačikovej @eggtuition_)

Ďalšie články

Aktualita 1
Aktualita 5