O vzniku autorského projektu Manifest

Dnes o 18:00 sa pri príležitosti uvedenia najnovšej inscenácie Manifest uskutoční v Čitárni súčasnej literatúry diskusia s jej tvorcami: dramaturgičkou Danielou Brezániovou, režisérom Pavlom Viechom a aj so psychologičkou Mariannou Heřmánkovou.

Inscenácia Manifest upozorňuje na fenomén radikalizácie mládeže. Pozostáva z autentických manifestov, denníkov, esejí alebo názorov mladých ľudí do 21 rokov. Do projektu sa mohli zapojiť aj mladí študenti a študentky zo Slovenska vďaka výzve Mestského divadla Žilina v tvorbe esejí na tému: Musíme prevziať zodpovednosť  do vlastných rúk! Svet plynie do záhuby a môžu za to rozhodnutia, ktoré som nespravil/a ja. Ako bude vyzerať budúcnosť? Kto za to môže? A čo s takým človekom?

V úvode večera búdu herci účinkujúci v inscenácii Manifest čítať eseje študentov a študentiek, ktoré sa vďaka zapojeniu do výzvy divadla stali spoluautormi tohto projektu. Vo svojich textoch sa venujú úvahám o budúcnosti našej spoločnosti, klimatickej kríze, etnickej migrácii a osobnému stanovisku k týmto témam. Po prečítaní študentských esejí sa tvorcovia porozprávajú so psychologičkou z organizácie IPčko o duševnom zdraví mladých. Práve náchylnosť k extrémizmu môže vznikať z pocitu izolácie alebo sociálnej vylúčenosti. Nedostatok spojenia s komunitou a pocit osamelosti ich vedie k hľadaniu novej identity. Dramaturgička Daniela Brezániová hovorí, že za každým príbehom bolo cítiť veľkú osamelosť a zlý psychický stav mladých. „Potrebujú sa začleniť do nejakej komunity, a potom často prepadnú demagógii extrémistických skupín.”

Autorky a autori textov: Gabriela Bačíková, Samuel Devečka, Denis Plaku, Kristína Škulcová, Dominka Šošková, Sofia Štrbová.

Ďalšie články

generalkovy-status-quo-60
Aktualita 2