V máji privítame v Čitárni ďalšieho hosťa z vydavateľstva KK Bagala, spisovateľa Máriusa Kopcsaya, s ktorým sa bude počas večera rozprávať redaktor časopisu Romboid, Patrik Miskovics.
Spisovateľ predstaví rukopis svojho najnovšieho románu Dedoluško, na ktorom pracuje už takmer 8 rokov a vyjde koncom tohto roku vo vydavateľstve KK Bagala. Román Dedoluško nie je historickým románom, ale je to román o histórii – príbeh kapitána Lužka, oddaného strážcu hranice a neskôr Dedoluška, rovnako svedomitého dedka svojich vnúčat. Druhou dejovou líniou je aktuálny, v súčasnosti resp. nedávnej minulosti sa odohrávajúci príbeh jeho vnuka Karola – Kajoluška.
Dedoluško predstavuje hrdinu, ktorého životné osudy kopírujú a reflektujú realitu 20. storočia, všetky dejinné zvraty, štátne útvary i zriadenia. Vstupovali do jeho života, no on sa so všetkými zmenami vyrovnával k spokojnosti seba i svojich najbližších, svojej rodiny.
Kajoluško je človekom dnešnej doby. Prežíva produktívny život v podmienkach, ktoré determinuje predovšetkým on sám. Je strojcom svojho osudu, no na rozdiel od Dedoluška je chronicky nespokojný. Sleduje – a s ním aj čitateľ – ako sa svet okolo neho mení a kladie si otázku, či sú potrební ľudia ako on. Alebo si doba opäť vyžaduje osudom skúšaného a odolného Dedoluška? Na pozadí možno sledovať príbeh slovenských dejín 20. storočia.
Márius Kopcsay v roku 1998 debutoval zbierkou poviedok Kritický deň, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. Profesor Valér Mikula označil Kopcsayov debut ako jednu z najlepších slovenských knižiek prelomu storočí. „Smiech je Kopcsayova najsilnejšia stránka, ten robí z jeho debutu možno jednu z najlepších slovenských knižiek prelomu storočí. A nejde pritom len o čierny, cynický humor, autor sa nebojí neprieberčivo využívať celú jeho škálu – od intelektuálneho až po ten lacný. Veď, aká tam prieberčivosť v dobe, ktorá si tiež v ničom nevyberá? Kopcsay si učenlivo osvojil jazyk i ducha doby – len ako to robí, že po všetkom tom osvojení nám svet, ktorý zobrazuje a v ktorom žijeme, pripadá ešte cudzejší a čudnejší? A prečo oveľa viac chápeme jeho neúspešného hrdinu ako tých úspešných?“ Márius Kopcsay následne vydal zbierky poviedok Stratené roky (2004), román Domov (2005), zbierka Zbytočný život (2006), román Mystifikátor (2008), novela Medvedia skala (2009) a zbierka poviedok Veselé príhody z prázdnin (2011). Najnovšou knihou je novela alebo kratší román Jednouholník (2014). Päť jeho kníh (Domov, Zbytočný život, Mystifikátor, Medvedia skala a Jednouholník) sa umiestnilo vo finále ceny Anasoft litera.
Patrik Miskovics je doktorandom na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave, kde študuje slovenský jazyk a literatúru.
Partneri podujatia
Vizuál inscenácie