DOBRE OBLEČENÁ ŽENA JE NAJBLIŽŠIE K STAVU NAHOTY.
Povojnový Paríž, rok 1919. Meno Coco Chanel sa začína v spoločnosti skloňovať čoraz častejšie v spojitosti s premenou žien. Dámy sa zbavujú korzetov, ťažkých sukní, prezdobených klobúkov a tie najodvážnejšie si strihajú vlasy. Preberajú štýl útlej módnej návrhárky, ktorá vynikala chlapčenskou eleganciou.
Coco Chanel navštívi jej životná láska Arthur Boy Capel. Rád by s ňou zostal sám, ale do jej salóna vtrhne jej priateľka, múza maliarov, Misia spolu so svojím snúbencom Sertom a kamarátkou Roussy, ktorá dopĺňa ich bizarný život v trojici. Večierok poctí svojou návštevou aj slávny Paul Poiret, jej najväčší módny konkurent. Záver divokej noci navždy ovplyvní život a tvorbu Coco. Inscenácia Coco Chanel zachytáva slávnu módnu návrhárku v piatich obdobiach. Okrem svojich milencov, priateľov a konkurentov sa Coco stretáva aj s neznámym mužom – Karlom – ktorý má o nej písať.
Päť farieb. Päť častí. Päť osudových mužov. Autorka textu Daniela Brezániová a režisérka Barbora Nitschová sa pri tvorbe inscenácie inšpirovali šťastným číslom päť a farbami, ktoré Coco Chanel definovali. Čierna, biela, zlatá, červená a béžová boli súčasťou jej tvorby ale aj súkromného života. Bola päťka naozaj jej šťastné číslo? Alebo len jeden z výmyslov? Nevhodným príbehom rada vymyslela krajšiu verziu. Každú nedokonalosť pretvorila na výhodu. Autorský projekt mapuje príbeh Coco Chanel v piatich farebných odtieňoch a konfrontuje ju s jej ideálmi a klamstvami.
Daniela Brezániová (1998) je absolventkou odboru divadelnej dramaturgie a dramatickej tvorby na VŠMU v Bratislave v ročníku prof. Romana Poláka. S režisérkou Barborou Nitschovou začali spolupracovať v „tvorivom tandeme” ešte počas štúdia na VŠMU (napr. na projektoch Honzlová, Nože v sliepkach, Deti ticha a Choroba mladosti). V Mestskom divadle Žilina debutovala v roku 2019 dramaturgiou výnimočného projektu Hey! Slováci. V súčasnosti tu pôsobí ako interná dramaturgička. V divadle vedie Dielňu tvorivého písania (v spolupráci s Divadelným ústavom v Bratislave) a je spoluautorkou textu k najnovšej inscenácií Kreutzerova sonáta.
Barbora Nitschová (1996) je absolventkou réžie na VŠMU v Bratislave v ročníku prof. Romana Poláka. So študentskými inscenáciami sa zúčastnila na festivaloch Akademický Prešov, Artórium, Istropolitana Projekt (Grand prix 2021) či lotyšskom festivale Patriarha Rudens. Dvoma inscenáciami prispela do juniorského programu Dotykov a spojení 2021. V divadle Lab uviedla hru Deti ticha, prvú inscenáciu na Slovensku, ktorá bola vytvorená s použitím slovenského posunkového jazyka. Jej krátka rozhlasová hra Feldpošta získala na Festivale rozhlasovej hry 2019 Cenu za najlepšiu rozhlasovú hru do 30 minút. Stážovala v brnianskom HaDivadle a aktuálne pokračuje na VŠMU v doktorandskom štúdiu.
Herecké obsadenie
Realizačný tím
- Text Daniela Brezániová
- Námet Barbora Nitschová, Daniela Brezániová
- Dramaturgia Barbora Nitschová, Daniela Brezániová
- Scéna Dorota Volfová
- Kostýmy Lea Šáryová
- Pohybová spolupráca Rebecca Smudová
- Hudba Sára Vondrášková
- Réžia Barbora Nitschová