Popredný súčasný nemecký dramatik David Gieselmann napísal hru Holuby na objednávku berlínskeho divadla Schaubühne am Lehniner Platz. Je prvým dielom „Trilógie zmiznutia“. Tento súhrnný názov je tematickou svorkou troch obsahovo nezávislých hier (Holuby / Nepravý zajac / Problémový(atický) medveď). Situačná komédia Holuby je sondou do vzťahov skupiny ľudí, ktorých spájajú ekonomické a rodinné väzby a každodenný stereotyp a je výbornou ukážkou, ako sa dá s veľkou dávkou zmyslu pre humor vystihnúť takzvaná „kríza stredného veku“ – jednotlivca i súčasnej západnej spoločnosti zároveň.
Majiteľ, konateľ a bohatý muž prosperujúcej firmy by mal byť nadmieru spokojný so sebou a dosiahnutým spoločenským statusom. Má rodinu, manželku a syna, ak by na to prišlo, môže si dovoliť i milenku. Je v strednom veku a na vrchole síl, no aj na ich pokraji. V práci i súkromí. Raz, pred Vianocami, sa rozhodne, že si splní svoje tajné želanie a zmizne. Chce sa stať novým a šťastnejším človekom, ktorý sám a v ústraní chová holuby. Jeho rozhodnutie je ako kameň, keď padne do vody – rozbúri pokojnú hladinu navôkol. Je však otázne, či mu zámer vyjde. Ako hlboko je zakorenený vo svojom predchádzajúcom živote? Hrdinovia hry Davida Gieselmanna pripomínajú tragikomické obete vlastných nenaplnených očakávaní, svojich zvykov, ambícií a kariéry, mobbingu a paranojí. Dej príbehu graduje cez vtipné dialógy, jednotlivé scény prebiehajú a rozhovory vedú postavy medzi sebou paralelne na rôznych miestach, ich slová, otázky a odpovede sa vzájomne preplietajú v rýchlom slede až do groteskného, chaotického slovného ping-pongu.
DAVID GIESELMANN (*1972)
Študoval scénické písanie na umeleckej škole Hochschule der Künste v Berlíne a inscenoval svoje prvé vlastné hry v Theaterszene Berlin. V roku 1999 bol pozvaný na International Residency of Playwrights a Week of New German Playwrights v londýnskom Royal Court Theatre. Tu tiež bola v roku 2000 vo svetovej premiére uvedená jeho hra Pan Kolpert, ktorá sa ďalej inscenovala na nemeckých i zahraničných scénach. V roku 2006 napísal hru Plantáž, ktorá voľne nadväzuje na Čechovov Višňový sad, ale príbeh značne posúva. Za hru Über Jungs (2013) získal David Gieselmann v rámci festivalu Heidelberger Stückemarkt 2013 cenu za Najlepšiu hru pre mládež JugendStückePreis. S cenou je spojené pozvanie víťaznej inscenácie (Berliner Grips Theater, réžia: Mina Salehpour) na Mülheimer Theatertage 2014. David Gieselmann je tiež autorom rozhlasových hier (Blauzeugen, Der Aneroid, Caruso duscht). Okrem toho je autorom libreta opery Onyx Hotel (hudba: Alexander Kukelka, réžia: Christian von Treskow), ktorá mala premiéru v Theater Erlangen (2007). David Gieselmann žije v Hamburgu.
ĽUBOMÍR VAJDIČKA (*1944)
Absolvoval vysokoškolské štúdium na Divadelnej fakulte VŠMU v odbore divadelná veda. Od roku 1968 získal angažmán v Divadle Slovenského národného povstania (dnes Slovenské komorné divadlo) v Martine. V Martine spolu so scénografom Jozefom Cillerom vytvorili rad inscenácií hier slovenskej a ruskej klasiky. Od roku 1983 pôsobí v Slovenskom národnom divadle ako režisér, pričom hosťuje najmä v Čechách. Okrem iného režíroval aj mnohé televízne inscenácie a prekladá hry z francúzštiny, ruštiny, nemčiny. Od roku 1986 pôsobí na VŠMU ako pedagóg na katedre réžie a dramaturgie, získal akademický titul docent a titul profesor. V súčasnosti je vedúcim katedry réžie a dramaturgie Divadelnej fakulty VŠMU.
Herecké obsadenie
Realizačný tím
- Text David Gieselmann
- Preklad Ľubomír Vajdička
- Dramaturgia Martin Gazdík
- Scéna Jozef Ciller
- Kostýmy Marija Havran
- Hudba Róbert Mankovecký
- Réžia Ľubomír Vajdička