Výnimočná príležitosť zažiť prepojenie viacerých významných osobností z oblasti hudby v komornom prostredí Čitárne. Januárový podvečer bude patriť hudobným improvizáciám na texty Milana Adamčiaka v podaní slovenských skladateľov Romana Harvana a Petra Machajdíka.
Obaja skladatelia pravidelne spolupracovali a stále spolupracujú ako autori hudby pre viaceré inscenácie v Mestskom divadle Žilina. Roman Harvan vytvoril hudbu k inscenáciám Pán Tomáš (Nikt mnie nie zna), Malá morská panna, Macbeth, Opis obrazu, Kráľ mal troch synov alebo Ako s mopedom ku kráľovstvu prísť a aktuálne skomponoval hudbu k monodráme Vlada Moresa Judáš. Peter Machajdík vytvoril hudbu k niekoľkým inscenáciám režiséra a umeleckého šéfa divadla Eduarda Kudláča, patria medzi ne Niekto príde, Bezzubatá, Lilith, Naše fotky a v spolupráci s umelou inteligenciou aj Tretia verzia pravdy.
Vstup na koncert je voľný, ale kvôli obmedzenej kapacite je potrebné si miesto zarezervovať na emailovej adrese pokladna@divadlozilina.eu alebo v pokladnici divadla.
Roman Harvan je slovenský violončelista, člen orchestra Slovenského národného divadla. Hrá na violončelo, klavír a komponuje a spieva v kultovej kapele Bezmocná Hŕstka. Predstavuje výraznú osobnosť domácej inštrumentálnej scény s mimoriadne unikátnym rukopisom na rozmedzí hudobných žánrov. Harvan tiež píše hudbu pre divadlá v Žiline, kde sa narodil a je neobjavený maliar. V súčasnej dobe žije a pracuje v Bratislave.
Peter Machajdík je jednou z hlavných postáv avantgardnej a súčasnej hudobnej scény. Kompozície tohto bratislavského rodáka sú často považované za akýsi kontrapunkt k dnešnej dobe násilia, agresivity a chamtivosti. Jeho tvorba zahŕňa diela inštrumentálne, vokálne, hudbu k filmom, rozhlasovým hrám, baletu, tanečným a divadelným predstaveniam, zvukové prostredia a grafické partitúry. Koncertoval v Berlíne, New Yorku, Bostone, Ríme, Miláne, Viedni, Amsterdame, Haagu, Utrechte, Calgary, Toronte, Helsinkách, Londýne, Oxforde, Pekingu, Aténach, Varšave, Krakove, Lubline, Cardiffe, Ankare, Istanbule, Prahe, Belehrade, Ľvove, Lugane, juhokórejskom Chuncheone, Káhire, Nairobi a mnohých ďalších mestách.
Milan Adamčiak patril k významným postavám intermediálneho umenia, ktorého tvorba rezonuje v širšom stredoeurópskom kontexte. Venoval sa konceptuálnemu a akčnému umeniu, bol autorom vizuálnej poézie, grafických partitúr a netradičných zvukových objektov, nekonvenčným hudobníkom, skladateľom a muzikológom, organizátorom hudobných akcií a happeningov. Svoj experimentálny program rozvíjal postupne v niekoľkých samostatných líniách Novej hudby. Od šesťdesiatych rokov 20. storočia interdisciplinárne a otvorene kombinoval prvky vedeckého výskumu a aktívnej umeleckej činnosti, ktorá sa klenula ponad druhy a žánre výtvarného umenia, poézie a hudby.
Partneri podujatia
Vizuál inscenácie