Architekt Michal Maximilián Scheer – roky študentské
Séria prednášok o minulosti nášho mesta pokračuje aj vo februári. Žilinčania dobre poznajú Grossmannov dom, Finančný palác a rodinné domky Svojdomov. Viete však, kde stoja najkrajšie sídliská na Slovensku a že majú spoločného tvorcu?
Záver mesiaca bude venovaný práve ich autorovi, významnému architektovi Michalovi Maximiliánovi Scheerovi. Jeho príbeh odhalí spolu s historikom Petrom Štanským aj kulturológ Juraj Novák, ktorý úvodnou prednáškou otvorí cyklus prednášok o architektovom živote a diele.
Úspešný príbeh Michala Maximiliána Scheera začal chlapčenským snom stať sa architektom, ktorý sa stal napokon skutočnosťou počas vysokoškolského štúdia v Brne. Škola, pedagógovia, ale aj spolužiaci a priatelia, vzory v osobnostiach veľkých svetových architektov, vzájomné vzťahy a kontakty nadobudnuté v školských rokoch, študentské práce, historický a umelecký kontext doby a mesta, to všetko sú faktory, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili mladého študenta Maxa Scheera na dlhé obdobie v jeho tvorbe.
Partnerom podujatia je Nitrianske kultúrne dedičstvo, o. z.
Vstup na podujatie je voľný, ale kvôli obmedzenej kapacite je potrebné si miesto zarezervovať na emailovej adrese pokladna@divadlozilina.eu alebo v pokladnici divadla. Prednáška sa uskutoční v Štúdiu divadla.
Peter Štanský je nepochybne najznámejší žilinský historik. Nie je síce rodený Žilinčan, ale o histórii mesta vie prakticky všetko. Sám skromne dodáva a komentuje, že o Žiline a okrese preskúmal pramene od raného stredoveku až po súčasný novovek. Celý svoj profesijný život historika a archivára strávil v múzeách či archívoch. Od roku 1969 do roku 2016 pôsobil v Štátnom archíve v Žiline, ktorý sídli v Budatíne. Okrem iného vypátral aj autora Immaculaty na Mariánskom námestí. Peter Štanský má na svojom konte neuveriteľný zoznam publikácií, ktoré sa venujú dejinám, kultúre a životu mesta Žilina. Jeho skúmanie reflektujú napríklad knihy: Mesto Žilina, Žilina v slovenských dejinách, Potulky starou Žilinou, Stratená Žilina, Žilina vo svetle lámp, Parky a sady v Žiline, Vlčince, Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina a mnohé iné. Dnes, už na dôchodku, mapuje dejiny Žiliny s ešte väčšou vášňou a zápalom.
Juraj Novák je nitriansky výtvarník a kulturológ, ktorý objavuje kultúrny prínos zabudnutých spoločenstiev aj jednotlivých osobností ako starosta Karol Cobori, architekti Oskár Singer a Michal Maximilián Scheer či sochár Tibor Bartfay. Študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a následne pokračoval v štúdiu fotografie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéroch prof. Ing. Mgr. Luba Stacha a prof. Mgr. Miloty Havránkovej. V roku 2018 pod vedením prof. PhDr. Ladislava Lenovského, PhD., a prof. PhDr. Júliusa Fujaka, PhD., úspešne obhájil dizertačnú prácu Kultúrne dedičstvo Nitry a jeho využitie na Katedre kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pedagogicky pôsobil najskôr na Katedre masmediálnej komunikácie a reklamy a následne na Katedre kulturológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa Nitre. Zároveň opakovane pracoval ako pedagóg výtvarného odboru aj na Základnej umeleckej škole Jozefa Rosinského V Nitre. V súčasnosti sa ako kulturológ intenzívne zaoberá problematikou kultúrneho dedičstva Nitry a jej okolia. Je spoluzakladateľom občianskeho združenia Nitrianske kultúrne dedičstvo a autorom projektu Bartfay medzi nami.
Partneri podujatia
Vizuál inscenácie