Spúšť
Príbehy o láske a nenávisti
Žijeme spoločne na jednej planéte, v jednom meste, míňame sa na tých istých uliciach. Tak prečo sa niektorí a niektoré z nás stále musia cítiť ako terče? A prečo sa to muselo skončiť výstrelmi a krvou na chodníku pred Teplárňou?
V závere mesiaca Čitáreň navštívi publicista a spisovateľ Marek Hudec, ktorý predstaví svoju knihu Spúšť z edície Prekliati reportéri žilinského vydavateľstva Absynt. Reportážna kniha sa detailne a z rôznych uhlov zaoberá tragickými udalosťami z 12. októbra 2022 pred obľúbeným bratislavským kvír podnikom Tepláreň. Rekonštruuje udalosti z osudného večera, skúma pohnútky vraha, no obzerá sa aj späť za zmarenými mladými životmi Juraja a Matúša i za príbehom zranenej Radky.
Marek Hudec sa však na život LGBTI+ ľudí v slovenskom kontexte pozerá aj v širších súvislostiach. Témy sa dotýka prostredníctvom príbehu prvého slovenského kvír aktivistu Imricha Matyáša, cez príbehy ľudí, ktorí v totalitných časoch museli podstupovať averznú terapiu v snahe vyliečiť ich z homosexuality, ale aj tých, ktorí svoju identitu objavovali v deväťdesiatych rokoch a v niektorých chvíľach doslova bojovali o holý život. Venuje sa histórii slovenských Pridov, referende za rodinu, ktoré znamenalo zlom vo vnímaní LGBTI+ ľudí na Slovensku a aj príbehom súčasných aktivistov a aktivistiek, ktorí a ktoré stále držia dúhovú zástavu nad hlavou.
Reportážna kniha Spúšť vznikla na základe rozhovorov s viac než päťdesiatimi ľuďmi – blízkymi obetí, svedkov a svedkýň z miesta činu, kvír ľudí zasiahnutých násilím v mesiacoch pred i po vražde, pamätníkmi a pamätníčkami na udalosti z blízkej či vzdialenejšej minulosti. Na besede sa budeme s Marekom Hudecom rozprávať aj o tom, aké ťažké je v nenávistnej atmosfére bojovať o právo milovať, a aké krásne môže byť, keď láska napokon zvíťazí.
Vstup na podujatie je voľný, ale kvôli obmedzenej kapacite je potrebné si miesto zarezervovať na emailovej adrese pokladna@divadlozilina.eu alebo v pokladnici divadla.
Marek Hudec (1990) je slovenský publicista, spisovateľ a produkčný. Narodil sa v Nových Zámkoch, študoval žurnalistiku najskôr v Bratislave, neskôr na Masarykovej univerzite v Brne. Po škole bol štyri roky redaktorom Denníka SME na oddelení kultúry, kde sa venoval hlavne hudbe. Po debutovej fantasy knihe Prosté rozprávky (Tatran 2018), v roku 2022 vydal dokumentárny román Uzol (Absynt), v ktorom skúmal tragickú minulosť svojho rodného mesta Nové Zámky spojenú so spojeneckým bombardovaním z rokov 1944 – 1945. Kniha sa objavila v ankete Kniha roka Denníka Na bola nominovaná na Cenu René. Spolu s Andrejom Kurucom sa podieľal na scenári divadelnej hry Pandémia+ o živote HIV pozitívnych na Slovensku a na zostavení zbierok Príbehy o coming-oute (Nomentinels 2022) a Príbehy o kvír vzťahoch (Nomantinels 2023). V roku 2024 vydal aj grafický román Veľká vzdialenosť (Brak) o vzťahu na diaľku, ktorý ilustroval Eduard Klena. Okrem písania sa zaoberá produkciou v oblasti kultúry a podujatí LGBTI+ komunity, je súčasťou tímu Bratislavského knižného festivalu BRaK, združenia NoMantinels, Dúhového PRIDE, mesačníka Kapitál, projektu Túlavá čítáreň a filmovej distribučnej spoločnosti Film Expanded.
Autorkou fotografie je Natália Nágelová.
Partneri podujatia
Vizuál inscenácie