„Nejde nám o pohodlné konštatovania, ale o aktívne skúmanie a prehodnocovanie spoločnosti, v ktorej žijeme.“
S predstavovaním ďalších slovenských vydavateľstiev pokračujeme aj novembri. Počas jedného večera privítame hneď troch hostí z časopisu Kapitál a vydavateľstva KPTL, ktoré vytvárajú priestor, kde sa dá na spoločenské a kultúrne fenomény nazerať kriticky. Čitáreň navštívi šéfredaktor Tomáš Hučko spolu s dvomi autorkami ich najnovších knižných prekladov s Michaelou Hučko Paštekovou a so Zuzanou Sloboda Szabóovou. Pondelkový podvečer sa budeme rozprávať nielen o vydavateľstve, ale najmä predstavíme ich knižné novinky Červené valkýry a Filozofia starostlivosti.
Publikácia autorky Kristen R. Ghodsee Červené valkýry v preklade Zuzany Sloboda Szabóovej rozoberá prostredníctvom série sviežich a prístupných biografických esejí dejiny socialistického feminizmu vo východnej Európe. Prečo boli najradikálnejšie feministky zároveň komunistkami?
Michaela Hučko Pašteková preložila knihu Filozofia starostlivosti od Borisa Groysa jedného z najvplyvnejších filozofov a teoretikov umenia. Máme sa starať o seba sami alebo dôverovať inštitúciám? Koncept starostlivosti sa v Groysovom texte stáva revolučným princípom, ktorý konfrontuje jednotlivca s dominujúcimi mechanizmami kontroly. Cez návrat k minulým koncepciám ponúka návod na pochopenie našej súčasnosti a chaosu, v ktorom sme sa ocitli.
V mesačníku Kapitál dávajú priestor hlasom, ktoré tak často nezaznievajú a ktoré im v médiách chýbajú – hlasom minoritným, utláčaným, alternatívnym. Eseje, rozhovory, recenzie, komentáre, preklady či pôvodná i zahraničná umelecká tvorba, každý mesiac ilustrované iným umelcom, umelkyňou či kolektívom, na to vytvárajú vhodnú platformu, ktorú prinášajú verejnosti v tlačenej podobe i na webe.
Zuzana Sloboda Szabóová vyštudovala Medzinárodné vzťahy na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici a na University of Eastern Finland. Je absolventkou študijného programu Sokratov inštitút pre nadaných študentov a študentky. Sedem rokov pôsobila ako programová koordinátorka unikátneho vzdelávacieho projektu Školy za demokraciu realizovaného Centrom komunitného organizovania a antifašistickou platformou Nie v našom meste, momentálne pôsobí ako správkyňa Komunitnej nadácie Zdravé mesto v Banskej Bystrici. Je tiež zakladateľkou kníhkupectva Artforum v Banskej Bystrici a projektovou manažérkou vzdelávacích programov vo vydavateľstve Literárna bašta. V minulosti pôsobila aj ako lektorka anglického a nemeckého jazyka v súkromnej jazykovej škole.
Vo svojich knižných prekladoch z angličtiny sa systematicky zameriava na vzťah ľudských práv, spoločenských vied a populárnej kultúry (Amia Srinivasan, Reni Eddo-Lodge, Kristen R. Ghodsee, Daniel Everett), pričom jednotlivé diela sa snaží implementovať aj do verejných aktivít, aktivizmu, vzdelávania mladých ľudí a profesionálov a profesionálok, ktorí sa venujú vzdelávaniu mladých ľudí v rámci formálneho a neformálneho vzdelávania. Jej knižné preklady sú: Dobrú noc a pozor na hady, Prečo majú ženy v socializme lepší sex (a ďalšie argumenty pre ekonomickú nezávislosť), Prečo sa už s bielymi nerozprávam o rase, Právo na sex. Feminizmus v 21. storočí
Michaela Hučko Pašteková vyštudovala estetiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V roku 2011 obhájila dizertačnú prácu na Katedre teórie a dejín umenia VŠVU v Bratislave, kde do augusta 2022 viedla semináre a prednášky zamerané na teóriu fotografie, estetiku a teóriu konzumnej kultúry. Je predsedníčkou Slovenskej asociácie pre estetiku. Od roku 2018 je súčasťou dramaturgicko-produkčného tímu festivalu tanca a divadla Kiosk, vďaka čomu sa v posledných rokoch venuje viac písaniu o súčasnom tanci, pohybovom divadle a tanečnej performancii. Je tiež členkou kapely Srnka.
Tomáš Hučko je publicista, prekladateľ, prozaik. Jeho literárna a filmová publicistika vyšla v mnohých slovenských a českých periodikách. Pre Časopis X prekladal slovenské prozaické i poetické texty do angličtiny, v roku 2017 vyšiel jeho preklad kultovej knižnej eseje H.D.Thoreaua Walden, v roku 2018 komiks Maus a knižný súbor rozhovorov so slávnymi spisovateľmi 50.rokov z časopisu Paris Review, neskôr román Johna Fanteho Opýtaj sa prachu, knižná esej Christophera Hitchensa Misionárska poloha a novela Josepha Conrada Srdce temnoty. Pre Rádio Devín napísal rozhlasové hry Zememerač K a Život v lese, obe nominované na najlepšiu rozhlasovú hru roka. Vo vydavateľstve BraK vyšla jeho debutová novela Chaconna. Dlhší čas žil v Prahe, kde okrem publikačnej činnosti a štúdia filozofie na Karlovej Univerzite pracoval v Společnosti Franze Kafky a pôsobil ako dramaturg v divadelnom združení Studio Rote. V roku 2017 založil spolu s Františkom Malíkom kritický kultúrno-spoločenský mesačník Kapitál. V roku 2020 bol nominovaný na Novinársku cenu.
Partneri podujatia
Vizuál inscenácie