Prvé zábery z pripravovaného projektu Manifest

Prinášame vám zábery z technickej a kostýmovej skúšky pripravovaného autorského divadelného projektu režiséra Pavla Viechu a dramaturgičky Daniely Brezániovej MANIFEST, ktorý bude mať svetovú premiéru už 3. februára vo Veľkej sále. V inscenácii účinkujú Michal Koleják, Iveta Pagáčová, Adam Herich a Natália Fašánková.

Scénu tvoria štyri izby a nad každou z izieb sa nachádza premietacie plátno. Štyria mladí ľudia izolovaní v štyroch izbách. Tak veľmi osamelí, ale zároveň túžiaci niekam patriť. Čo sa stane, keď ich táto túžba zavedie k radikalizácii a extrémnym činom?  

Všetky texty použité v tejto inscenácii pozostávajú z autentických manifestov, denníkov, esejí alebo z názorov mladých ľudí do 21 rokov (a to počas obdobia rokov 2021 až 2023). Na jednej strane zastupujú radikálnu myšlienkovú vetvu (manifesty vraha zo Zámockej, vraha z Buffala), ale rovnako aj tú umiernenú, ktorú vo svojich esejach vyjadrili slovenské študentky a študenti. Pri tvorbe textu bolo jedným z hlavných cieľov tvorcov citlivo pracovať s autentickými materiálmi. Projekt nechce robiť reklamu extrémistickým manifestom a myšlienkam. Naopak. Inscenácia poukazuje na príčiny a následky extrémistických činov – teda na ich nezmyselnosť.

Vstupenky na verejnú generálku, premiéru či prvú reprízu inscenácie MANIFEST si môžete zakúpiť online prostredníctvom predajného systému Tootoot alebo v pokladnici nášho divadla.
 
Autorka fotografií: Natália Zahradníková

Ďalšie články

europa-nahlad
aktualita-čítame-čo-napísali