Spisovateľka Dominika Moravčíková ako hosť vydavateľstva KK Bagala

Už dnes o 17:30 pokračujeme s predstavovaním vybraných autorov a autoriek vydavateľstva KK Bagala. V Čitárni privítame poetku, prozaičku a doktorandku muzikológie na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovy Dominiku Moravčíkovú a v zastúpení Kolomana Kertésza Bagalu sa s ňou bude zhovárať Malvína Kučerová.

Dominike vyšiel vo vydavateľstve KK Bagala jej prozaický debut s názvom Dom pre jeleňa, ktorý ilustrovala umelkyňa Miriama Kardošová. Príbehy preskúmavajú vzťahy medzi človekom a zvieratami, ako aj medzi prírodou a ľudským obydlím. Rodiny žijúce v rôznych prostrediach – od horských osád, cez salaše až po dom pre jeleňa – sa ocitajú v zasiahnutí prekliatia, tajomstva alebo sporov o vlastníctvo, ktoré sa odohrávajú na pozadí vojnových alebo náboženských konfliktov. Jej debut bol nominovaný na cenu Anasoft litera 2023 a porotca Petr Borkovec vyzdvihol, že vo svojej próze „vôbec nezneužíva svoju intenzívnu a vynikajúcu poéziu… A tie mýty zo slovenských dedín tak prirodzene presakujú do súčasnosti a naopak. Keď sme sa o tom bavili, tak si to myslia aj ostatné porotkyne. Ocenili sme vrstevnatosť textu, literárnosť v dobrom slova zmysle, hravosť, humor. Na mňa osobne vanie z tých rozprávaní strašná tieseň, taká tajomná sila a oboje sa to týka predovšetkým dievčat a žien.“

Dominika Moravčíková (1992)  pravidelne publikuje v literárnych a kultúrno-kritických časopisoch. Jej doktorandské štúdium v Prahe je zamerané na hudobné vzdelávanie rómskych detí na Slovensku. V roku 2020 vydala svoju debutovú zbierku básní s názvom Deti Hamelnu vo vydavateľstve Skalná ruža, za ktorú získala Cenu Nadácie Tatra Banky v kategórii Mladý tvorca. Je tiež laureátkou súťaží Poviedka 2019, Básne SK/CZ 2019 a Ceny Václava Buriana 2022. Okrem literatúry a muzikológie sa venuje kultúrnemu manažmentu v oblasti vizuálneho umenia v Košiciach, kde spolupracuje na projekte Literárne rezidencie Košice.

Ďalšie články

máj-čitáreň-aktualita
aktualita-nova-drama