Večer s vydavateľstvom Artis Omnis

Druhým vydavateľstvom, ktoré predstavíme tento mesiac je žilinské vydavateľstvo Artis Omnis. Do dnešnej diskusie o literatúre si jeho zakladatelia, manželia Harmanovci, prizvali aj spisovateľkou Júliu Marcinovú, autorku knihy Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj.

 „Vydávanie kníh na Slovensku je predovšetkým o dobrom vnútornom pocite, o dôvere a o rodinnej atmosfére. Je to aj o tom, čo tu po nás zostane.“

Manželia Harmanovci si koncom roka 2001 založili malú rodinnú firmu, ktorá začínala ako reklamná a mediálna agentúra a dnes vydáva knihy. „Dajte dokopy bývalú novinárku a niekdajšieho učiteľa, geológa, ba dokonca aj politika, oboch s vypilovaným literárnym vkusom, pridajte lásku ku knihám a úctu k literátom, najmä k tým doposiaľ neobjaveným, a vznikne dobrý základ pre knižné vydavateľstvo.” Artis Omnis vydáva od roku 2005 slovenskú tvorbu v oddychových i náročnejších žánroch: historické aj romantické romány, trilery, detektívky, fantastika, poézia, populárno-náučné publikácie a literatúra faktu, knihy pre deti. Veľký čitateľský záujem vzbudili tituly z najnovšej edície Pamäť, ale široké publikum má aj medzi fanúšikmi popkultúry. Venuje sa histórii mesta a regiónu, v ktorom pôsobí, a pomáha autorom i témam z okolia. Je partnerom literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie. S vlastným programom sa pravidelne zúčastňuje na viacerých knižných veľtrhoch a festivaloch.

Autorka Júlia Marcinová sa profesionálne venuje etnológii a tradičnému odievaniu. Výnimočná kniha – Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj – s výnimočným príbehom mapuje históriu jej rodiny. V románe vystupujú osoby, ktoré svoj život v obci Poluvsie – Rajecké Teplice – naozaj prežili a viacerí ho žijú doteraz.

Ďalšie články

jun_citaren_aktualita1
balko-aktualita